Вести

РК Алкалоид испушти втора победа над РК Нексе

-->

РК АЛКАЛОИД – РК НЕКСЕ 29:30 (19-14)
Спортски центар во Стара Пазова
РК АЛКАЛОИД: Галевски, Трајковски, Маркоски 1, Џонов 2, Младеновиќ 4, Серафимов 3, Карасманакис, Стојковиќ 1, М. Митев 7, Ѓоргиев 3, Велковски, Омерагиќ 2, Бинго 3, Кофилоски, Д. Митев, Савревски 3
Седмерци: 7/8 Исклучувања: 10 мин.
РК НЕКСЕ: Цар, Кузмановиќ, Рачиќ 4, Ракиќ 2, Хромин 5, Вејин 4, Сршен 1, Мославац, Манци-Мичевиќ, Велкаврх 1, Безјак 4, Штрлек 2, Мошчаниќ, Цениќ, Кохен 4
Седмерци: 5/6 Исклучувања: 10 мин.

РК Алкалоид ја привршува втората фаза од подготовките за суперлигашкиот Плејоф во Македонија, играјќи контролни натпревари во спортскиот центар во Стара Пазова.
Спаринг партнер на нашиот тим е хрватскиот вицепрвак Нексе со кого одигравме два тест меча. По вчерашната победа на РК Алкалоид (29-27), денеска за гол подобар беше хрватскиот тим (30-29).

По израмнетиот почеток во кој за нијанса подобар беше РК Нексе, РК Алкалоид ја презема контролата и доминираше до крајот на првото полувреме. Израмнивме на 5-5, потоа поведовме со два гола разлика (10-8), а како одминуваше првиот дел, нашиот тим беше сѐ подобар и го зголеми водството на плус пет гола (16-11) и таа разлика ја задржа до крајот на првото полувреме (19-14).

Во вториот дел нашиот противник успеа по десет минути игра да анулира два гола од негативата, но сѐ уште имавме водство од плус три се до последните десетина минути.
Од резултат 26-23 за РК Алкалоид, РК Нексе успеа да намали на 25-26, а потоа го одиграа својот најдобар дел и со серија од 3-0 стигнаа до водство од 28-27.
РК Алкалоид израмни на 28-28 и на 29-29, но последниот гол беше постигнат од Нексе.
Марко Митев со седум гола и Михајло Младеновиќ со четири погодоци денеска беа најефикасните играчи на РК Алкалоид.