Вести

РК Алкалоид го одигра првиот тест меч во Хрватска

-->

РК НЕКСЕ – РК АЛКАЛОИД 29:21 (18:10)
Сала: ОУ „Крал Томислав“ во Нашице, Хрватска. Судии: Томислав Циндриќ и Роберт Гонзурек од Осиек, Хрватска
РК Нексе: Кузмановиќ (8 одб), Цар 1 (7 одб), Рачиќ 1, Бакиќ 1, Вејин 1, Маргуч 2, Јотиќ 1, Мичевиќ 1, Велкаврх, Безјак, Штрлек 7, Томиќ 2, Кохен 6, Мелиќ 2, Прибетиќ 3
Седмерци: 4/4 Исклучувања: 10 мин.

РК Алкалоид: Ромеро (6 одб), Трајковски, Галевски, Маркоски, Стојков 4, Младеновиќ 3, Серафимов 2, Стојчевиќ, Стојковиќ 1, Митев 5, Ѓоргиев 2, Омерагиќ 1, Бинго 1, Петковски, Савревски 1
Седмерци: 2/7 Исклучувања: 4 мин.

РК Алкалоид го одигра првиот контролен натпревар во рамките на гостувањето во Хрватска. Нашиот тим беше гостин во Нашице каде што се сретна со звучно засилената домашна екипа, РК Нексе.
Мечот против РК Нексе заврши со резултат 21 : 29 во корист на хрватската екипа.
Двата тима одиграа брз, атрактивен ракомет во кој пресуди поголемото искуство на домашниот состав и слабата реализација, особено на ударите од седум метри на нашиот тим.
Следен дуел на РК Алкалоид е со шампионот на Хрватска, ППД Загреб. Средбата ќе се игра во Загреб во сабота (26.8.2023) со почеток од 18:00 часот.