Вести

РК Алкалоид е пред првиот меѓународен меч на гостински терен

-->

РК Алкалоид е пред својот втор меч од EHF Европската лига, воедно прв официјален меч што ќе го играме на гостински терен.
РК Алкалоид во вторник (24.10.2023) ќе се сретне со екипата на Логроњо Ла Риоха, клуб што ја претставува Шпанија во ЕХФ Европската лига. Натпреварот ќе се игра во Спортската сала во Логроњо која има капацитет од околу 4000 гледачи, со почеток од 20:45 часот. Во Македонија ќе биде пренесуван на МРТВ 3.

Првиот гостински натпревар во ЕХФ Европската лига е голем предизвик за нашиот клуб и нашите ракометари. Ќе играме на терен на реномиран ракометен колектив кој годинава го прослави својот 20 роденден.
Логроњо Ла Риоха од 2006 година е дел од најсилната шпанска лига – АСОБАЛ. Нивните најголеми успеси се три вицешампионски титули во АСОБАЛ и две трети места. Четирипати имаат учествувано во Лигата на шампионите и уште седум други учества во вториот по квалитет Европски Куп.
Дресот на овој клуб низ годините го носеле познати шпански ракометари и интернационалци како Алекс Душебаев, Рубен Гарабаја, Хуанин Гарсија, Рафаел Капоте …

Реномето на нашиот следен противник е мотив плус за нашите ракометари да пружат максимум на теренот во обид да ги освојат првите европски бодови. Презентирањето на македонскиот ракомет надвор од границите е обврска што сериозно ја сфаќаме и клубот ќе настојува на секое поле да се подобрува.

РК Алкалоид во Шпанија ќе отпатува во понеделник и предвидено е да одржи тренинг во салата во Логроњо уште истата вечер.