Вести

РК Алкалоид е победник на турнирот „Марко Божиновски“

-->

Екипата на РК Алкалоид е победник на третото издание на меморијалниот турнир „Марко Божиновски“ што се одржа во Скопје.
Турнирот се игра во конкуренција на кадети, а годинава учесници беа осум екипи од кои три од странство. Нашиот тим беше во конкуренција со екипите на РК Бутел Скопје (34-25), РК Струга (29-22) и РК Морнар од Црна Гора (25-23).


По трите победи, РК Алкалоид се пласираше во финалето каде што се сретна со екипата на Коњух од БиХ која беше најдобра во конкуренцијата на Е. Пелистер, Вардар и романскиот Одорхеи.
Во финалето го контролиравме резултатот целиот натпревар, но противникот постојано беше блиски, а во последните 20 секунди беше актуелен резултат 27-27.
Постигнавме гол, потоа се одбранивме и со конечни 28-27 станавме победници.
Ова е втор пехар на РК Алкалоид на турнирот, го освоивме и второто издание на турнирот, одржано минатата година.