Вести

РК Алкалоид без бодови се враќа од Охрид

-->

ГРК ОХРИД – АЛКАЛОИД 30-26 (16-9)
Сала: „Билјанини извори“ во Охрид. Гледачи: 2000. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Делегат: Марјан Начевски
ГРК ОХРИД: Ѓорѓески, Ојлески, Мацуока, Јукиќ 1, Стоилевски, Пеледија, Ристевски, Тасески 2, Сафранко 7, Кукоски, Крстевски 1, Шешиќ, Орјоникидѕе 5, Бојаниќ, Цирар 14
Седмерци: 7/8 Исклучувања: 6 мин.
РК АЛКАЛОИД: Галевски, Трајкоски, Џонов 2, Петров, Маркоски 2, Младеновиќ, Серафимов 5, Ѓоргиев 2, Карасманакис, Стојковиќ 3, М. Митев 2, Омерагиќ, Бинго, Д. Митев 7, Савревски 1, Димовски 2
Седмерци: 5/5 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид за прв пат во домашното првенство сезонава не успеа да освои бодови на натпревар и вечерва во Охрид ја прекина низата на победи која во оваа сезона траеше 17 натпревари по ред.
ГРК Охрид во седмото одмерување на силите со РК Алкалоид досега, за прв пат освои бодови и сега на врвот на табелата каде што се кандидатите за шампионскиот пехар и за позициите што водат во Европските купови следната сезона се направи поголема мешаница.

Нашиот тим направи неколку технички грешки и имаше брзоплети акции на почетокот на натпреварот и тоа нѐ доведе во позиција во најголемиот дел од првото полувреме да играме гол за гол и да бркаме минимално водство на домашниот состав, пролетва засилен со уште тројца странски ракометари и бодрен од околу две илјади гледачи.
Неколкупати го израмнувавме резултатот и пропуштивме и можност да преминеме во водство, по што од резултат 10-9 го одигравме можеби најслабиот период досега и противникот со серија од 6-0 стигна до водство од 16-9 на полувреме.


Во вториот дел, влеговме поамбициозно, за помалку од две минути постигнавме три гола во серија, но не продолживме во тој ритам. Промашен шут, досуден седмерец, голманска интервенција… постојано го нарушуваше нашиот ритам на игра и се воспостави рамнотежа во која резултатот се движеше меѓу четири и шест гола разлика, за конечно средбата да заврши со резултат 30-26.

РК Алкалоид сега е на второто место на табелата, а во следното коло одново ќе играме дерби натпревар, но овој пат на домашен терен. Гостин ќе ни биде екипата на РК Вардар 1961