Вести

РК Алкалоид без бодови од дуелот со РК Вардар 1961

-->

РК АЛКАЛОИД – РК ВАРДАР 1961   22-30 (7-15)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Гледачи: 1000. Судии: Михајло и Методија Илиевски. Делегат: Марјан Начевски


РК Алкалоид: Трајковски, Галевски, Димевски, Маркоски, Стојков, Младеновиќ 3, Серафимов 4, Илиески, Митев 6, Ѓоргиев, Иваноски, Симоноски 2, Омерагиќ, Тодески 3, Кофилоски 1, Петковски 3
Седмерци: 1/3 Исклучувања: 8 мин. 


РК Вардар 1961: Томовски, Гогов, Манасков 4, Стоилов 5, Моралес 6, Георгиевски 4, Добрковиќ, Карапалески 1, Чувара 3, Лазаревски, Савревски, Талески 6, Атанасовски 1, Стојановски, Ќосевски, Мишевски
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 12 мин. 

РК Алкалоид не успеа да му ги откине првите бодови на РК Вардар 1961 во првенството. Во полната „Автокоманда“, гостинскиот состав имаше подобро отворање на натпреварот. Разликата спечалена на почетокот на натпреварот гостите успешно ја бранеа. РК Алкалоид се обидуваше да направи притисок и резултатски да се приближи, но вчерва работите не е одвиваа според посакуваниот терк. Дистанцата остана до крајот на натпреварот и конечните 22-30.

Без оглед на исходот од вечерашниот натпревар, РК Алкалоид останува на второто место на табелата и има сигурна разлика пред РК Бутел Скопје и ГРК Охрид.