Вести

РК Алкалоид беше блиску до втора сензација

-->

РК АЛКАЛОИД – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 27-28 (15-16)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски. Делегат: Ацо Николовски
РК АЛКАЛОИД: Трајковски, Галевски, Петров 1, Маркоски, Младеновиќ 3, Серафимов 4, Стојковиќ, Митев 5, Ѓоргиев 3, Иваноски, Симоноски 5, Омерагиќ, Тодески, Кофилоски 3, Петковски 3, Савревски


Седмерци: 5/8 Исклучувања: 6 мин.
РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР: Лејсак, Кизиќ, Ојлески 1, Кисум, Танкоски, Радовиќ 1, Хосни 6, Костески 2, Вилсон, Кукоски, Петар Анатасијевиќ, Васиљев 6, Суси 1, Павле Атанасијевиќ 2, Хенеберг 6, Пешевски 3
Седмерци: 3/5 Исклучувања: 8 мин.

РК Алкалоид одигра борбен и драматичен натпревар на кој победникот не можеше да се предвиди до последните секунди. Среќата не беше на наша страна и откако не реализиравме во последната минута, со гол во последните десет секунди натпреварот заврши со резултат 27 : 28.

Првото полувреме се одигра во доста брз ритам, со добра транзиција и со ефектни напади од двете страни. Гостинскиот состав во првата фаза преку тунискиот играч Усама Хосни се одржуваше во нападот, а кај РК Алкалоид во овој период од натпреварот Дарио Кофилоски и Михајло Младеновиќ наоѓаа решенија во нападот.


Битолчани го диктираа резултатот со минимална предност до резултат 7 : 7, а потоа поведе РК Алкалоид.
Нашиот тим бргу стигна и до предност од плус два гола (10 : 8, 11 : 9, 13 : 11). Гостите израмнија на 13 : 13, а на полувреме се замина со резултат (15 : 16).

Во второто полувреме се играше со сличен ритам. Гостите имаа предност во првата фаза од полувремето, но РК Алкалоид израмни на 24 : 24, а потоа се играше гол за гол до последниот напад. Нашиот тим имаше нерешено и напад во последната минута, но не успеа да реализира, а потоа гостите постигнаа гол на десетина секунди до крајот, што се покажа како решавачки момент на мечот и конечни 27 : 28.