Вести

РК Алкалоид ја заврши сезоната на третото место

-->

Е. ПЕЛИСТЕР – АЛКАЛОИД 32-28 (18-13)
Сала: „Боро Чурлевски“ во Битола. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски. Контролор: Марјан Начевски
Е. Пелистер: Лесјак 1, Гедбан 1, Манасков 6, Цехте 4, Кузманоски 1, Тајник 3, Борзаш 1, Танкоски, Радивојевиќ 6, Кузмановски 5, Петровиќ, Петар Атанасијевиќ, Ѓорговски, Васиљев 2, Пешевски 2, Павле Атанасијевиќ
Седмерци: 5/6 Исклучувања: 8 мин.
АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски, Џонов 2, Маркоски, Младеновиќ, Серафимов, Карасманакис, Стојковиќ 2, М. Митев 6, Ѓоргиев 1, Велковски 3, Симоноски 4, Бинго 2, Д. Митев 6, Савревски, Димовски 2
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 8 мин.

РК Алкалоид ја заврши својата втора суперлигашка сезона со пласман на третото место во Суперлигата и освоен пехар од Куп на Македонија.
Вечерва во Битола, нашиот тим ја одигра својата последна средба сезонава, како гостин на Е. Пелистер на натпревар кој за противникот одлучуваше за првото место.
Пред преполна сала, во воведните минути беше израмнето, сѐ до резултат 9-9, но нашиот тим во во нападот имаше проблеми со агресивната одбрана на домашните, па а играта со седум напаѓачи не го даде посакуваниот резултат, напротив, противникот постигна неколку лесни голови.


Домашните успеаја да направат серија од 4-0 и да поведат со 13-9. Го искористија моментот и стигнаа и до највисоките 17-10, но РК Алкалоид покажа дека има карактер и почна резултатски да се враќа во игра.
На крајот на првиот дел беше 18-13, но во второто полувреме нашиот состав беше покомпактен намали на само два гола разлика во последните 10 минути од средбата.
Се играше гол за гол, но не успеавме да направиме поголем пресврт. Домашниот состав успеа да ја одбрани разликата која до 59 минута беше два гола, а потоа во финишот беа поставени и конечните 32-28.

Овој натпревар резултатски за позициите на табелата немаше значење за РК Алкалоид. Третото место беше од претходно обезбедено, а со тоа и излез во Европа следната сезона.
Според моменталниот ранкинг на екипите објавен од ЕХФ уште во ноември 2023, Македонија следната сезона треба да има четири екипи во Европските купови.
Доколку нема поместувања со евентуални вајлд карти и надградба на пласманот, РК Алкалоид ќе биде подобро рангираниот македонски тим во ЕХФ Куп.