Вести

Продолжи победничката низа на РК Алкалоид

-->

РК АЛКАЛОИД – ГРК ОХРИД 30-24 (15-12)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов. Контролор: Камер Металари
РК АЛКАЛОИД: Галевски 1 (17 одб), Џонов 2, Младеновиќ 2, Маркоски, Серафимов 6, Стојчевиќ, Стојковиќ 1, М. Митев 5, Ѓоргиев 2, Велковски 2, Омерагиќ, Трајкоски, Бинго 6, Петковски 1, Д. Митев, Савревски 2
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 6 мин.
ГРК ОХРИД: Бркиќ, Ѓорѓески, Ојлески, Андоноски, Стоилевски, Дрогришки 1, Шипинкоски, Д. Андоноски 1, Тасески 3, Сафранко 2, Кукоски, Крстевски 2, Шешиќ, Орјоникидѕе 6, Бојаниќ 6, Цирар 3
Седмерци: 2/3 Исклучуваеа: 8 мин.

РК Алкалоид ја оправда улогата на фаворит и ја запиша деветтата победа од исто толку одиграни натпревари во првата фаза од Суперлигата.
Вечерва во „Автокоманда“ се играше дерби меч, а гостин беше екипата на ГРК Охрид, еден од најсилните екипи во домашниот шампионат.
РК Алкалоид ја преземе контролата врз играта кратко по почетокот на натпреварот откако по 3-4, премина во водство од 6-4 и не го испушти до крајот на натпреварот.

Голманот Иван Галевски беше јунак на денешниот натпревар. Младиот, 19 годишен чувар на мрежата доби шанса пред Благојче Трајкоски и запиша зад своето име еден постигнат гол и 17 успешни интервенции.
Во напаѓачката формација, Арно Бинго успешно ја користеше својата брзина и луцидност и постигна неколку ефектни погодоци и то во важни моменти.

Резултатот по водството од 6-4 го зголемивме на 10-7, а тие три гола разлика беа актуелни и на полувремето (15-12).

Во вториот дел во воведните минути се играше гол за гол, а потоа РК Алкалоид подобро се снајде, ја зголеми разликата на четири гола (24-20), потоа беше и 27-21 за натпреварот да заврши со победа од 30-24.

Од понеделник, дел од ракометарите на РК Алкалоид ќе ги сменат клупските со репрезентативните обврски, а наредниот првенствен меч е во втората недела на ноември кога ќе гостуваме во Битола кај Е. Пелистер 2.