Вести

Продолжи победничката низа на РК Алкалоид

-->

РК СТРУГА – РК АЛКАЛОИД 17-29 (8-15)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески. Контролор: Драган Начевски
РК СТРУГА: Тутенкоски, Мулиќ 2, Савески 1, Младеновски 3, Ѓорѓиески, Кленкоски, Симоноски 1, Матески, Велјаноски 1, Ф. Мечкароски 1, Костоски, Маркоски 3, Бошњак 5, С. Мечкароски, Гускароски, Рикановиќ
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 6 мин.

РК АЛКАЛОИД: Трајкоски, Галевски, Џонов 4, Младеновиќ 4, Серафимов 3, Стојчевиќ 3, Стојковиќ 2, Ѓоргиев 2, Велковски, Омерагиќ, Бинго, Кофилоски 1, Д. Митев 3, Савревски 4
Седмерци: 0/1 Исклучувања: 8 мин.


РК Алкалоид вечерва ја оправда фаворитската улога и ја совлада екипата на Струга во првенствениот меч од Суперлигата.
Ова беше 12 победа од 12 одиграни натпревари во оваа фаза од шампионатот. До крајот, остануваат само уште две кола, по што екипите ќе бидат поделени во Плејоф и Плејаут шампионатите.

Денеска покрај повредениот Александар Петковски, беше поштеден и Марко Митев кој е сѐ уште ровит. Екипата на Струга беше рамноправен противник во првиот дел од полувремето, но РК Алкалоид влезе во подобар ритам, направи серија од 5-0 и водството од 9-7 го претвори во решавачка предност од седум гола (14-7).


На крајот на првиот дел резултатот беше 15-8, а немаше поголеми резултатски промени и во второто полувреме. Во овој дел од мечот, РК Алкалоид поведе со 20-11, малку подоцна имаше и за прв пат двоцифрена предност (24-14). До крајот на натпреварот, нашиот тим рутински ја одржуваше дистанцата и ги запиша планираните три бода.

Следниот предизвик на нашиот тим ќе биде европски. Во вторник, во рамките на петтото коло од EHF Европската лига, РК Алкалоид ќе му гостува на тимот на РК Војводина.