Вести

Победнички старт во плејоф за РК Мулти Есенс

-->

РК АСТРАИОН – РК МУЛТИ ЕСЕНС 22-30 (9-13)


Сала: „Парк“ во Струмица. Судии: Виктор Андонов и Стојанче Јовановски. Делегат: Златко Локвенец
РК АСТРАИОН: Перовановиќ 1, Георгиев 1, Иванов, Ефтимов 1, Наков 4, К. Катранџиев 1, Д. Катранџиев 1, Мастев 1, Ефтимов 2, Црнев 3, Наумов, Стојанов 5, Пандев 2, Ангелов, Гогов
Седмерци: 4/6 Исклучувања: 6 мин.


РК МУЛТИ ЕСЕНС: Ерманоски, Штаковски, Димевски 2, Димитриевски, Д. Узунчев 6, Тричковски 1, Омерагиќ 9, Велков, Младеновски, Т. Узунчев, Јорданов 3, Карасманакис 1, Ниновски 3, Костовски 5, Георгиевски, Трајчев
Седмерци: 2/3 Исклучувања: 16 мин.

Серијата на победи на РК Мулти Есенс продолжи и во плејоф-шампионатот. РК Мулти Есенс ја запиша својата 17 победа од 17 одиграни натпревари.
Во оваа фаза од натпреварувањето се сметаат само дуелите со екипите што се пласираа во плејоф, а вечерашната против Астраион во Струмица беше прва против екипа од групата „Б“ или вкупно деветта на плејоф-табелата.

Првото гостување во разигурвањето со екипите од групата „А“ мина во малку поблага доминација на РК Мулти Есенс. Резултатски, водството што нашиот тим го оствари уште во воведните минути (5-1) во ниту еден период од натпреварот не беше доведено во реална опасност.
Домашниот состав неколкупати во првиот и на почетокот на вториот дел успеваше да намали на разлика од три гола (6-9, 9-12, 14-17), но тоа беше и најмногу што успеваше резултатски да се доближи.


Предводен од Дарин Омерагиќ и Димитар Узунчев, нашиот тим во последната третина од натпреварот го зголеми водството на пет гола (22-17) и од тој момент тоа беше најниската граница.
Мечот имаше рутинска завршница во која РК Мулти Есенс стигна до победа од осум гола разлика (30-22).