Вести

Победа на дербито за трето место на табелата

-->

​ГРК ОХРИД – РК АЛКАЛОИД 26:32 (14:14)


Сала: „Билјанини извори“ во Охрид. Гледачи: 2000 Судии: Ненад Николовски и Исмаил Металари. Делегат: Драган Начевски
ГРК Охрид: Речкоски, К. Андоновски, Цејовиќ, Рустамов 1, Дрогришки 5, Кочоски, Д. Андоновски, Василевски, Ристески, Тасески 1, Вјештица 1, Шешиќ 6, Каракоч 4, Бојаниќ 5, Бојаниќ 5, Цирар 3
Седмерци: 4/6 Исклучувања: 4 мин.


РК Алкалоид: Трајковски, Галевски, Петров 5, Маркоски 3, Стојков, Младеновиќ 2, Серафимов 3, Стојковиќ, Митев 2, Ѓоргиев 4, Иваноски 1, Симоноски 2, Кофилоски 3, Петковски 2, Савревски 1
Седмерци: 2/2 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид извојува многу важна победа на гостувањето кај ГРК Охрид во дерби натпреварот од четвртото коло во плејоф-шампионатот на македонската Суперлига.
Ова е втора победа на РК Алкалоид со која се искачи на третото место на плејоф табелата со девет освоени бодови.
Динамичен натпревар се одигра во Охрид во кој во првото полувреме резултатот постојано беше тесен. Домашните почнаа подобро и поведоа со 4:1 и 5:2, но РК Алкалоид брзо се врати во игра и израмни на 6-6. Тоа беа минути во кои доминираше нашиот тим и со вкупна серија од 7:0 стигна до водство од 10:6.


Домашната екипа се врати резултатски во игра возврати со серија од 6:0 со која стигна до водство од 12:10. До крајот на полувремето се играше израмнето и на пауза се замина со резултат 14:14.

РК Алкалоид играше брзо, но и позрело во продолжението на натпреварот и поведе со два гола (17:15), а потоа и со четири гола разлика (20:16). Домашните уште еднаш успеаја да се вратат во игра и намалија на 23:24, по што следуваше нов добар период на РК Алкалоид, серија од 7:0 со која поведовме со 31:23 и до крајот без поголеми проблеми го задржавме водството за конечна победа од 32:26.