Вести

EHF Европската лига е на хоризонтот!

-->

Почна одбројувањето до почетокот на групната фаза на EHF Европската лига во која претставник на Македонија е нашиот РК Алкалоид. EHF Европската лига веќе е на хоризонтот. Помалку од 10 дена нѐ делат од историскиот прв меч на РК Алкалоид на меѓународната сцена.

Нашиот тим ќе се натпреварува во групата Ф во која се уште и шпанскиот тим Логроњо Ла Риоха, данскиот Бјерингбро Силкеборг и нашиот прв гостин и противник – повеќекратниот шампион на Србија и актуелен освојувач на ЕХФ Куп, екипата на РК Војводина.

Првата екипа што ќе гостува на европски меч на РК Алкалоид се црвено-белите од Нови Сад, екипата на РК Војводина, тоа е засилен тим во кој има и шест искусни странски засилувања меѓу кои, пак, најпознат е белорускиот ас Борис Пуховски.

Натпреварите од EHF Европската лига имаат фиксен термин и секогаш се играат во вторник.
Дуелот меѓу екипите на РК Алкалоид и РК Војводина е закажан за 17 октомври и ќе се игра со почеток од 20:45 часот во салата „Јане Сандански“ во Скопје, а ќе има и директен тв пренос од оваа средба.

Процесот на акредитирање на медиумите е отворен, а почната е и продажбата на билети за овој меч. Тие се по цена од 100 и 150 денари и можат да се набават на продажните места на РК АЛКАЛОИД – РК ВОЈВОДИНА – MKTickets : MKTickets

Предизвикот пред нас е голем, желбата да победиме уште поголема. Ве очекуваме во сала, бидете нашиот осми играч!