Вести

Единаесетта победа по ред на РК Алкалоид

-->

РК АЛКАЛОИД – РК АЕРОДРОМ 42-28 (19-18)
Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски. Делегат: Владимир Саздовски
РК АЛКАЛОИД: Галевски 3, Трајкоски, Џонов 2, Младеновиќ 4, Серафимов 4, Стојчевиќ, Стојковиќ 2, Ѓоргиев 1, Омерагиќ 1, Бинго, Кофилоски 9, Петковски 4, Д. Митев 3, Савревски 9
Седмерци: 4/5 Исклучувања: 4 мин.
РК АЕРОДРОМ: Богдановски, Пајкоски 3, Бучуковски 1, Мелоски 6, Митревски 4, Костов 3, Марковиќ, Павличковски, Олтовски 2, Стојановски 2, Трифуноски 2, Трајчевски, Василев, Анакиевски 3, Анѓелковски 2, Грујевски
Седмерци: 2/5 Исклучувања: 2 мин.

РК Алкалоид меѓу двата европски натпревари со данскиот Бјерингбро – Силкеборг го одигра и својот натпревар од 11 коло во македонската Суперлига.
Гостин во салата Автокоманда беше екипата на РК Аеродром, а средбата заврши со победа на нашиот тим од 42-28.

Во првиот дел се играше резултатски израмнето, при што РК Алкалоид ја контролираше ситуацијата на теренот и имаше водство кое се движеше меѓу гол и два гола разлика.
На полувреме резултатот беше 19-18, а во вториот дел РК Алкалоид посериозно си ја сфати задачата и од резултат 21-20 со серија од 7-0 стигна до водство од 28-20 и потоа до крајот рутински ја одработи средбата.

Тренерот Кирил Лазаров штедеше дел ракометарите, а најдобри стрелци вечерва беа Давид Савревски и Дарио Кофилоски. Двајцата постигнаа по девет гола.
Голманот Иван Галевски и овој пат беше одличен на голот, а успеа да постигне и три погодоци.