Вести

ДЕСЕТТА ПОБЕДА ПО РЕД ЗА РК АЛКАЛОИД

-->


РК Е. ПЕЛИСТЕР 2 – РК АЛКАЛОИД 31-36 (16-22)

Сала: „Боро Чурлевски“ во Битола. Судии: Александар Вукашиновски и Мирко Трајковски. Контролор: Драган Начевски
РК Е. ПЕЛИСТЕР 2: Штаковски, Маркоски 3, Талевски 4, Ристевски 4, Митревски 7, Мирчески, Младенов, Димовски, Печурица, Трпчевски 4, Калајџиоски, Ивановски 1, Белистојаноски 4, Југовски, Мијушковиќ, Хаџиќ 4
Седмерци: 3/4 Исклучувања: 10 мин.

РК АЛКАЛОИД: Ромеро, Галевски, Џонов 4, Маркоски 1, Младеновиќ 2, Серафимов 8, Стојковиќ 6, М. Митев, Ѓоргиев 4, Велковски 1, Омерагиќ 1, Бинго 4, Петковски 2, Д. Митев, Савревски 3
Седмерци: 3/3 Исклучувања: 6 мин.

РК Алкалоид ја запиша десеттата победа од исто толку одиграни натпревари и остана единствената екипа со максимален ефект во машката Суперлига.
РК Алкалоид денеска гостуваше во Битола, кај екипата на Е. Пелистер 2. Почетокот на мечот беше на страната на нашите ракометари кои поведоа со 3-0 и 5-2, потоа зголемија на 7-3, а по десетина минути имаше постигнато двојно повеќе голови од противникот (8-4).


На полувреме РК Алкалоид водеше со шест гола разлика (22-16).
Ништо особено кога е резултатот во прашање не се промени ниту во второто полувреме. РК Алкалоид водеше и диктираше ритам, а противникот пружаше отпор, но немаше преголем ефект, па на крајот нашиот тим славеше победа од 36-31.
Мартин Серафимов со осум гола беше најефикасниот играч, а шест погодоци постигна пивотот Марко Стојковиќ.