Вести

БЕЗ БОДОВИ НА ЕВРОПСКОТО ДЕБИ

-->

РК АЛКАЛОИД – РК ВОЈВОДИНА 26-31 (13-15)
Сала: „Јане Сандански“ во Скопје. Судии: Денис Бојиќ и Криштоф Хурих од Австрија. Делегат: Предраг Павичевиќ од Црна Гора
РК АЛКАЛОИД: Ромеро, Џонов 8, Маркоски 1, Младеновиќ, Серафимов 4, Стојчевиќ, Стојковиќ, Митев 5, Ѓоргиев 1, Велковски 1, Омерагиќ, Трајкоски, Бинго 5, Кофилоски, Петковски, Савревски 1
Седмерци: 4/9 Исклучувања: 6 мин.
РК ВОЈВОДИНА: Лучин, Шијан, Воркапиќ 8, Милиќ 6, Оцвирк 2, Вуковљак, Азиз 3, Трнавац, Миленковиќ 3, Сунајко, Пушица, Раџеновиќ 1, Пешиќ 2, Роган, Пуховски 6, Чуреф
Седмерци: 5/6 Исклучувања: 12 мин.

Нашиот тим имаше егал старт со противникот и се носеше добро во воведните десетина минути. Војводина избега резултатски кога од 5:7, се одлепи на 5:10, меѓутоа со одлична игра на Џонов и Бинго, РК Алкалоид пред паузата дојде на „минус два“ (13:15).

Сепак, неискуството во одредени моменти во второто полувреме беше пресудно, кога РК Алкалоид доаѓаше на два гола негатива, следеа технички грешки во нападите, а тоа искусен тим како РК Војводина знаеше да го искористи. Проблем беа и седмерците, затоа што РК Алкалоид на овој натпревар промаши пет санкции.

Најдобар стрелец во нашиот тим беше Иван Џонов со осум реализации, пред Марко Митев и Арно Бинго со по пет гола, додека Мартин Серафимов стрела четири пати.