Вести

РК Алкалоид на едно коло до титула

-->

Само уште едно коло го дели РК Алкалоид од шампионскиот пехар и од промоцијата во повисокиот ранг на натпреварување. 

Денеска, во рамките на претпоследното коло од прволигашкиот шампионат, РК Алкалоид го совлада РК Драчево како гостин со 42 : 28 (22 : 12). 

Нашиот тим немаше големи тешкотии во битката за 26-тата првенствена победа. Од почетокот на натпреварот наметнавме ритам што противникот не можеше да го следи, поведовме со 6 : 0, 10 : 3 и веќе на полувреме имавме двоцифрена предност (22 : 12). Во продолжението на натпреварот се играше резултатски поизрамнето, но од моментот кога поведовме со 24 : 14, разликата постојано беше двоцифрена.

Мартин Димовски со седум и Игор Ѓоргиев со шест гола беа нашите најефикасни ракометари на овој меч.

На едно коло до крајот РК Алкалоид е единствениот тим без пораз. Во последното коло на домашен терен ќе играме против екипата на РК Младост 1977.